Zamów darmową wycenę
+48 58 681 80 78 biuro@art-metal.pl
 • Español
 • Polski
 • Français
 • English
 • Русский
 • Čeština
 • Deutsch
 • Nederlands
 • Português
 • Svenska

Latarnie parkowe, czyli jak skutecznie oświetlić tereny zielone?

Latarnie parkowe, czyli jak skutecznie oświetlić tereny zielone?

Parki i tereny zielone fantastycznie wyglądają w pełnym słońcu. Jak jednak sprawić, by swój urok zachowały również po zapadnięciu zmroku? Odpowiedzią jest dobranie odpowiedniego oświetlenia ogrodowo-parkowego, które zaakcentuje wybrane obszary i obiekty, a jednocześnie umożliwi zwiedzającym wieczorne spacery. W katalogu z wyrobami Art Metal mamy różne propozycje stylowych latarni, które doskonale odnajdą się w kameralnych parkach i w dużych ogrodach.

Jakie powinno być oświetlenie parkowe?

Ogromną rolę odgrywa przede wszystkim barwa światła emitowanego przez latarnie. W parkach miejskich oraz ogrodach przynależących do lokali usługowych najlepiej sprawdzaj oświetlenie o ciepłej temperaturze. Można sięgać po źródła światła w przedziale 2700-3400 kelwinów – im wyższa liczba, tym bliżej będzie mu do barwy neutralnej oraz zimnej. Taka temperatura pomaga w zaprowadzeniu nastrojowej atmosfery i sprzyja relaksowi – a w parkach i ogrodach właśnie takiego efektu szukamy. W przestrzeni miejskiej chętnie stawia się także na latarnie parkowe emitujące właśnie światło neutralne – około 3400-5300 kelwinów. Umożliwia ono zachowanie naturalnej kolorystyki obiektów po zapadnięciu zmroku.

Kierunek światła w parku

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając lampy parkowe? Nie bez znaczenia pozostaje kierunek padającego światła. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co właściwie ma być oświetlone w ogrodzie. Latarnie ustawione wzdłuż ścieżek i chodników powinny przede wszystkim zwiększać widoczność na samej trasie komunikacyjnej. Jeśli zaś podświetlone mają zostać inne obiekty – na przykład stare drzewa lub pomniki ustawione w parku – to wiązka światła również powinna je akcentować. Warto unikać latarni o takiej konstrukcji, przez którą nadmierna ilość światła będzie „uciekała” w górę. Jest to rozwiązanie mało praktyczne, a do tego może utrudniać obserwację nieba.

Stylizowane latarnie parkowe

Wziąwszy to wszystko pod uwagę, można przypuszczać, że wybór odpowiedniego oświetlenia parkowego lub ogrodowego jest mocno utrudniony. To jednak nieprawda – na terenach zielonych doskonale sprawdzają się różne rodzaje latarni. Warto stawiać na konstrukcje dekoracyjne, stylistycznie przypominające te z XIX wieku. Okazałe cokoły i ozdobne ramiona dodają uroku zielonej przestrzeni. Estetyka powinna być bowiem zachowana zarówno w dzień, jak i po zmroku. Lampy parkowe i ogrodowe muszą być odpowiednio rozmieszczone, a także zachowywać spójność z innymi elementami małej architektury, zdobiącymi tereny zielone.

Latarnie z katalogu Art Metal

Dobrze dobrane oświetlenie kreuje klimat i atmosferę danego miejsca. Zapraszamy do sprawdzenia katalogu z latarniami ogrodowo-parkowymi z katalogu Art Metal – znajdują się tam liczne propozycje, które można dopasować do charakteru oświetlanej przestrzeni. W ofercie mamy wiele stylowych latarni energooszczędnych, świetnie sprawdzających się w większych systemach oświetlenia i o takich konstrukcjach opraw, które umożliwiają kierowanie wiązki światła w dół i na boki.


  Zapisz się do newslettera

  Otrzymuj od Nas najnowsze informacje
  o naszych produktach, usługach i wydarzeniach.

  Zapisując się do newslettera akceptujesz warunki Polityki Prywatności.

  F.P.H. Art Metal Sp.j.

  Adres: ul. Jabłoniowa 124,
  83-331 Łapino Kartuskie

  NIP: PL5891592239

  Telefon: +48 58 681 80 78, +48 58 681 80 65, +48 586 81 80 66
  Tel. kom.: +48 538 99 77 22
  FAX: +48 58 681 80 64

  Adres e-mail: biuro@art-metal.pl

  Godziny otwarcia: pn.-pt.: 07:30-15:30

  F.P.H. Art Metal Sp.j.
  Biuro Handlowe Warszawa

  Adres: ul. Przemysłowa 6,
  05-082 Blizne Łaszczyńskiego (Warszawa)

  Telefon: +48 22 487 52 07

  Adres e-mail: warszawa@art-metal.pl

  Godziny otwarcia: pn.-pt.: 09:00-16:00

  (c) Art Metal sp. j. 2021r.

  Dalsze korzystanie z serwisu oznacza zgodę na warunki przetwarzania danych osobowych, zawarte w Regulaminie serwisu.

  Serwis korzysta z ciasteczek, przetwarza wprowadzone informacje zgodnie z polityką prywatności opisaną w regulaminie serwisu.

  Regulamin serwisu