Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, kto wymyślił oświetlenie uliczne? Dzisiaj nie wyobrażamy sobie przecież funkcjonowania bez współczesnych, wysokich latarni miejskich, ale jeszcze przed kilkoma wiekami były one czymś zupełnie niespotykanym. Po zapadnięciu zmroku na ulicach miast i wsi po prostu panowała ciemność – chyba że gospodarz lub właściciel karczmy wystawił w oknie latarenkę. Były to więc dogodne warunki do rabunków i do wypadków, którym na szczęście w dużej mierze zapobiegają lampy współczesne i stylizowane na XIX-wieczne – na przykład takie, jakie produkuje firma Art Metal.
Już wiele lat temu w różnych miastach wprowadzano rozwiązania, które z czasem przerodziły się we współczesne oświetlenie uliczne. Obowiązki oświetlania domów istniały w Londynie już w wieku XV i w Paryżu w wieku XVI. W wielu miastach wprowadzano także nakazy noszenia ze sobą własnej latarenki lub lampy, którą należało zaświecić po zmroku w celu zwiększenia bezpieczeństwa.
Pierwszy miejski system lamp ulicznych został zaprojektowany przez holenderskiego malarza i wynalazcę Jana van der Heydena. Ulice Amsterdamu zaczęły być oświetlane wysokimi lampami olejowymi w 1669 roku. Szybko zaczęły pojawiać się także w innych miastach holenderskich i europejskich. Ze względu na postęp w nauce latarnie stylowe XIX-wieczne z olejnych zamieniły się w gazowe oraz naftowe. Drugi z tych dwóch typów był bardziej wydajny, uniwersalny i tańszy, ale już pod koniec XIX stulecia został zastąpiony prądem elektrycznym, który stał się głównym źródłem zasilania lamp ulicznych na długi czas. Wysokie, stylowe i zabytkowe latarnie XIX-wieczne wciąż można napotkać na ulicach niektórych miast, a pojedyncze obiekty dalej zasilane są naftą. W dzisiejszych czasach jednak zarówno styl, jak i zakres funkcji lamp miejskich uległ znacznej zmianie.
Wysokie, modernistyczne latarnie współczesne muszą cechować się energooszczędnymi rozwiązaniami, przyczyniać się do zmniejszenia się tzw. zanieczyszczenia świetlnego, a także zapewniać bezpieczeństwo pojazdów i przechodniów. Nie są to już dekoracyjne XIX-wieczne obiekty, a raczej minimalistyczne wyroby o prostym designie — chociaż stylowe lampy miejskie, jakie mamy w ofercie Art Metal, również znajdują swoich miłośników i doskonale wyglądają na przykład w otoczeniu zabytkowych budynków.
Współczesne oświetlenie uliczne wykorzystuje lampy sodowe, metalohalogenowe oraz diody elektroluminescencyjne (LED) o bardzo długiej żywotności (nawet do 50 000 godzin). Często uzupełnione są one kolektorami słonecznymi oraz inteligentnymi rozwiązaniami, które dostosowują natężenie światła do warunków pogodowych i do nasilenia miejskiego ruchu. W ramach walki z zanieczyszczeniem świetlnym nowoczesne, wysokie latarnie uliczne projektowane są tak, aby światło nie rozprzestrzeniało się w górę i na boki, a zamiast tego skierowane było w dół, na ulicę lub chodnik.
Latarnie miejskie od Art Metal to stylowe wyroby inspirowane XIX-wieczną estetyką, które czerpią garściami ze współczesnych zdobyczy technologicznych. Poznaj produkty z naszego katalogu i skontaktuj się z nami w celu zamówienia oświetlenia ulicznego, które zachwyci swoją dekoracyjnością
(c) Art Metal sp. j. 2021r.